Drobečková navigace

Úvod > Školka > Zajímá nás > Máma logopedka

Máma logopedka~
Základní funkcí našich mluvidel není mluvení, ale příjem stravy. A právě tím co jíme, jak to jíme i jak to polykáme, se učíme koordinovat pohyb těch částí mluvidel, které se účastní na tvorbě hlásek.
~
 
Jazyk se při oddělování pecky od dužiny protáhne 
doslova všemi směry. PŘI VYPLIVOVÁNÍ pecky se zformuje do mističky (CSZ, ČŠŽ), přimkne se okraji jazyka nahoru k zubům a dásním (RŘ). A nakonec potřebuješ umět usměrnit proud vzduchu, který vydechuješ, aby pecka vyletěla z pusy ven. Ten správně usměrněný výdech se hodí pro správnou výslovnost sykavek, vibrant a dalších hlásek.
 
Sezóna třešní slibovala za dob mého dětství soutěže ve "flusání" pecek, jen tak do dálky, nebo na terč. Teď už baví moje děti. Necháváte je se s peckami pod dohledem poprat, nebo peckujete ze strachu, že se udusí?
 
Svým dětem jsem nabízela celou třešeň od dvou let. Ze začátku si ji přidržovaly rukou v puse a dužinu od pecky postupně odkusovaly, nebo lovily prsty pecku v puse, když už ji uměly oddělit, ale ještě ji nezvládly vyplivnout bez toho, aby nevypadla i dužina. 
 
Rodič by měl vzít v úvahu motorické dovednosti dítěte. Pokud je dítě nemotorné, nebo nemá dostatečné zkušenosti se samostatným jezením různých konzistencí, tak bych brala třešeň spíše jako příležitost k rozvíjení jemné motoriky rukou - prsty třešeň rozpůlit a pecku vybrat, cvrnknout a zbytek sníst.
 
Mlsej smysluplně ????.
 
Díky za SDÍLENÍ. Pokud budeš mít chuť, můžeš mě podpořit svými hlasy v soutěži MAMINKA ROKU 2023, do které jsem přijala nominaci od jedné z vás.
 
Po přihlášení jich můžeš naklikat 10 KAŽDOU HODINU????. Ve finále už vybírá odborná porota. Bojuju o šanci posunout logopedii tak, jak o ní píšu, k očím dalších rodičů - do časopisu Maminka. Do průběžného TŘETÍHO, posledního postupového místa, schází stále přes tisíc hlasů.
 
https://maminkaroku.maminka.cz/soutez/maminkaroku/2023/profil/254/zuzana
 
S DÍKY Zuzana Blažková, máma & klinická logopedka