Úvod > Školka > Projekty > Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Kampaň Celé Česko čte dětem je adresována především rodičům. Řada rodičů má však problém najít volný čas nebo nemá motivaci dětem číst. Část z nich se mylně domnívá, že se dítě může naučit jazyk z televize nebo internetu. Je potřeba přesvědčovat rodiče o tom, že je důležité, aby si s dětmi co nejčastěji povídali, aby se zapojili do jejich výchovy a četli jim doma. Současně by však měla děti podporovat v jejich jazykovém a duševním vývoji škola - i ona by jim měla umožňovat každodenní kontakt s knihou - vlastní čtení i předčítání učitele.

Každodenní četba žákům pro radost a následné povídání o přečteném je nejlepší přípravou "půdy k tomu, aby mohla přijmout zrno a posléze vydat bohatou úrodu". Je to nejlepší způsob, jak učit děti lásce k jazyku, jak podporovat jejich zájmy, povzbuzovat je k učení, zlepšovat jejich soustředěnost. Důležité jsou také prokazatelné změny v chování dětí, kterým učitelé denně čtou: zklidnění, zlepšení konstruktivního myšlení a sociálních kompetencí, zájem o spolupráci, větší úcta k učiteli a přátelštější atmosféra ve třídě.

Jedním z projektů Celé Česko čte dětem je i Babička a dědeček do školky. Tento projekt jsme pojali po svém a do školky pravidelně zveme maminky a tatínky na tzv. Čtení do ouška.

Dále v rámci projektu spolupracujeme s 1. stupněm ZŠ. Zaměřujeme se na předčtenářskou gramotnost - obrázkové čtení, společenské hry, společné prohlížení knih. Navštěvujeme s dětmi z MŠ kamarády z první třídy.