Drobečková navigace

Úvod > Školka > Projekty > Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětemKampaň Celé Česko čte dětem je adresována především rodičům. Řada rodičů má však problém najít volný čas nebo nemá motivaci dětem číst. Část z nich se mylně domnívá, že se dítě může naučit jazyk z televize nebo internetu. Je potřeba přesvědčovat rodiče o tom, že je důležité, aby si s dětmi co nejčastěji povídali, aby se zapojili do jejich výchovy a četli jim doma. Současně by však měla děti podporovat v jejich jazykovém a duševním vývoji škola - i ona by jim měla umožňovat každodenní kontakt s knihou - vlastní čtení i předčítání učitele.

Každodenní četba žákům pro radost a následné povídání o přečteném je nejlepší přípravou "půdy k tomu, aby mohla přijmout zrno a posléze vydat bohatou úrodu". Je to nejlepší způsob, jak učit děti lásce k jazyku, jak podporovat jejich zájmy, povzbuzovat je k učení, zlepšovat jejich soustředěnost. Důležité jsou také prokazatelné změny v chování dětí, kterým učitelé denně čtou: zklidnění, zlepšení konstruktivního myšlení a sociálních kompetencí, zájem o spolupráci, větší úcta k učiteli a přátelštější atmosféra ve třídě.

Jedním z projektů Celé Česko čte dětem je i Babička a dědeček do školky. Tento projekt jsme pojali po svém a do školky pravidelně zveme maminky a tatínky na tzv. Čtení do ouška.

Dále v rámci projektu spolupracujeme s 1. stupněm ZŠ. Zaměřujeme se na předčtenářskou gramotnost - obrázkové čtení, společenské hry, společné prohlížení knih. Navštěvujeme s dětmi z MŠ kamarády z první třídy.